![]()
Merida Mission Juliet
| Sizes | S/M/L/XL (16, 18, 20, 22") |
| Speeds | 27 |
| Frame | XMA-06-Single |
| Color | black / white |
| Fork | Axon ERL soft, 100 mm |
| Rear-shock | Manitou LRS SPV |
| Derailleur (front) | Deore |
| Derailleur (rear) | XT Conventional |
| Shifter | Deore Dual |
| Brake lever | Deore Dual |
| Brake | XM Comp-Kool |
| Chainwheel | M470 44 Hollowtech |
| BB set | ES30 |
| Hubs | Deore |
| Spokes | Black |
| Rim | XC Lite eyelet |
| Freewheel | PG-970 11-32 |
| Tire (front) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Tire (rear) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Headset | M11 Neck |
| Handle bar | XM Comp Rise 600 |
| Stem | XM Juliet Comp |
| Saddle | XM Juliet Royal |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Alloy |
| Weight | 13.1 kg |