![]()
Merida Matts Sport 100
| Sizes | Gents: 16, 18, 20, 22" / Ladies: 16, 18" |
| Speeds | 24 |
| Frame | TDM-V6 |
| Color | dark grey / blue w. flames |
| Fork | Suntour XCM, 80 mm, Lockout |
| Derailleur (front) | Acera-X |
| Derailleur (rear) | Deore conventional |
| Shifter | EF50-3s |
| Brake lever | EF29 EZFire |
| Brake | Linear 70 |
| Chainwheel | MC09 42 CG |
| BB set | Cartridge Bearing |
| Hubs | Alloy |
| Spokes | Silver |
| Rim | Adventurer |
| Freewheel | HG30-8 11-30 |
| Tire (front) | Mission Speed 2.1 |
| Tire (rear) | Mission Speed 2.1 |
| Headset | M10 Neck |
| Handle bar | XM Comp Flat 600 |
| Stem | XM Speed |
| Saddle | XM Speed |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Steel |
| Weight | 13.1 кг |