![]()
Merida Matts Special Edition
| Sizes | 16, 18, 20, 22" |
| Speeds | 27 |
| Frame | TFS-D6 |
| Color | black / red |
| Fork | Manitou Axel Platinum Air, 80 mm, Click-IT |
| Derailleur (front) | XT |
| Derailleur (rear) | XT Conventional |
| Shifter | XT Rapidfire |
| Brake lever | XM Comp |
| Brake | XM Comp-Kool |
| Chainwheel | LX 44 Hollowtech II |
| BB set | Shimano Deore XT Hollowtech II |
| Hubs | XT Disc |
| Spokes | Black |
| Rim | TD17 Disc eyelet |
| Freewheel | PG-970 11-32 |
| Tire (front) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Tire (rear) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Headset | M11 Neck |
| Handle bar | XM Comp Flat 600 |
| Stem | XM Comp |
| Saddle | XM Comp |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Alloy |
| Weight | 11.5 kg |