![]()
Merida Matts Miami
| Sizes | Gents: 16, 18, 20, 22" / Ladies: 16, 18" |
| Speeds | 27 |
| Frame | MSD-06 |
| Color | red / brush |
| Fork | Suntour XCM, 80 mm, Lockout |
| Derailleur (front) | Deore |
| Derailleur (rear) | XT Conventional |
| Shifter | Deore |
| Brake lever | XM Comp |
| Brake | Linear 70 |
| Chainwheel | M440 44 |
| BB set | LP28 |
| Hubs | Deore |
| Spokes | Black |
| Rim | Double Wall |
| Freewheel | HG50-9 11-32 |
| Tire (front) | Mission Speed 2.1 |
| Tire (rear) | Mission Speed 2.1 |
| Headset | M10 |
| Handle bar | XM Speed Rise 600 |
| Stem | XM Speed |
| Saddle | XM Speed |
| Seat post | Off set |
| Pedal | XC Steel |
| Weight | 13 kg |