![]()
Merida Matts Lite
| Sizes | 16, 18, 20, 22" |
| Speeds | 27 |
| Frame | HFS-06-Single |
| Color | black / white |
| Fork | Rock Shox Reba SL, 85 mm, Poplock |
| Derailleur (front) | X.GEN |
| Derailleur (rear) | X.9 |
| Shifter | X.7 Trigger |
| Brake lever | XM Comp |
| Brake | XM Comp-Kool |
| Chainwheel | V-DRIVE 44 MegaExo |
| BB set | MegaExo |
| Hubs | Cerit Centerlock |
| Spokes | PSR14 Black |
| Rim | X450 |
| Freewheel | PG-970 11-32 |
| Tire (front) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Tire (rear) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Headset | M11 Neck |
| Handle bar | XM Comp Flat 600 |
| Stem | XM Pro |
| Saddle | XM Pro RB |
| Seat post | XM Comp |
| Pedal | M520 |
| Weight | 11 kg |