![]()
Merida Matts Juliet 7
| Sizes | 16, 18, 20" |
| Speeds | 27 |
| Frame | JUL-V6-Single |
| Color | white / dark blue |
| Fork | Axon ERL soft, 80 mm |
| Derailleur (front) | XT |
| Derailleur (rear) | XT Conventional |
| Shifter | XT Rapidfire |
| Brake lever | XM Comp |
| Brake | XM Comp-Kool |
| Chainwheel | LX 44 Hollowtech II |
| BB set | LX Hollowtech II |
| Hubs | XT |
| Spokes | Silver |
| Rim | Crostini eyelet |
| Freewheel | PG-970 11-32 |
| Tire (front) | Larsen Mimo 1.9 |
| Tire (rear) | Larsen Mimo 1.9 |
| Headset | M11 Neck |
| Handle bar | XM Comp Rise 600 |
| Stem | XM Juliet Comp |
| Saddle | XM Juliet Royal |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Alloy |
| Weight | 12.2 kg |