![]()
Merida Matts Juliet 5
| Sizes | 16, 18, 20" |
| Speeds | 27 |
| Frame | JUL-V6-Single |
| Color | silver / light blue |
| Fork | Suntour XCM-H, 80 mm, Lockout |
| Derailleur (front) | Deore |
| Derailleur (rear) | XT Conventional |
| Shifter | Deore |
| Brake lever | XM Comp |
| Brake | XM Comp-Kool |
| Chainwheel | Alfa Drive 44 Powerdrive |
| BB set | PowerDrive |
| Hubs | Deore |
| Spokes | Silver |
| Rim | Adventurer eyelet |
| Freewheel | PG-950 11-32 |
| Tire (front) | Larsen Mimo 1.9 |
| Tire (rear) | Larsen Mimo 1.9 |
| Headset | M10 Neck |
| Handle bar | XM Comp Rise 600 |
| Stem | XM Juliet Comp |
| Saddle | XM Juliet Royal |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Alloy |
| Weight | 12.5 kg |