![]()
Merida Matts Juliet 1
| Sizes | Gents: 16, 18, 20, 22" / Ladies: 16, 18" |
| Speeds | 24 |
| Frame | JUL-V6-Single |
| Color | silver / red |
| Fork | Suntour XCT, 75 mm |
| Derailleur (front) | Acera-X |
| Derailleur (rear) | Acera-X |
| Shifter | EF50-3s |
| Brake lever | EF29 EZFire |
| Brake | Linear |
| Chainwheel | MC09 42 CG |
| BB set | Cartridge Bearing |
| Hubs | Alloy |
| Spokes | Silver |
| Rim | Double Wall |
| Freewheel | PG-830 11-30 |
| Tire (front) | Larsen Mimo 1.9 |
| Tire (rear) | Larsen Mimo 1.9 |
| Headset | M10 Neck |
| Handle bar | XM Comp Rise 600 |
| Stem | XM Juliet Comp |
| Saddle | XM Juliet |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Steel |
| Weight | 12.7 kg |