![]()
Merida Matts DJ III Disc
| Sizes | 14, 16, 18" |
| Speeds | 24 |
| Frame | MDJ-06 |
| Color | dark grey |
| Fork | RST Gila Plus, 120 mm |
| Derailleur (front) | SR 42 |
| Derailleur (rear) | Acera-X |
| Shifter | MRX Plus |
| Brake lever | XM Comp |
| Brake | Disc 160 |
| Chainwheel | Duro Triple 42-32-22 |
| BB set | Cartridge Bearing |
| Hubs | Disc |
| Spokes | Black |
| Rim | DP17 Disc eyelet |
| Freewheel | HG30-8 11-30 |
| Tire (front) | C1285 2.1 |
| Tire (rear) | C1285 2.1 |
| Headset | M10 |
| Handle bar | XM Speed Rise 640 |
| Stem | A-Head short |
| Saddle | XM Speed |
| Seat post | Off set |
| Pedal | XC Steel |
| Weight | 15 kg |