![]()
Merida Matts Champion LX Disc
| Sizes | 16, 18, 20, 22" |
| Speeds | 27 |
| Frame | TFS-D6 |
| Color | grey / black / red w. flames |
| Fork | Tora 318, 100 mm, Lockout |
| Derailleur (front) | LX |
| Derailleur (rear) | LX Reverse |
| Shifter | LX Dual |
| Brake lever | LX Dual |
| Brake | LX Dual 180 |
| Chainwheel | LX |
| BB set | LX |
| Hubs | LX Disc |
| Spokes | Black |
| Rim | TD17 Disc eyelet |
| Freewheel | HG50-9 11-32 |
| Tire (front) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Tire (rear) | Flyweight 2.1 Kevlar |
| Headset | M11 Neck |
| Handle bar | XM Comp Rise 600 |
| Stem | XM Pro |
| Saddle | XM Comp |
| Seat post | XM Speed |
| Pedal | XC Alloy |
| Weight | 11.8 kg |