![]()
Merida Fireball Comp
| Sizes | S/M/L (17, 19, 21") |
| Speeds | 21 |
| Frame | FRI-06 |
| Color | black / matt silver / yellow |
| Fork | Suntour XCM, 80 mm, Lockout |
| Rear-shock | spring |
| Derailleur (front) | Alivio |
| Derailleur (rear) | Deore conventional |
| Shifter | EF50-3s |
| Brake lever | EF29 EZFire |
| Brake | Linear |
| Chainwheel | MC09 42 CG |
| BB set | Cartridge Bearing |
| Hubs | Alloy |
| Spokes | Silver |
| Rim | Double Wall |
| Freewheel | HG30-8 11-30 |
| Tire (front) | Mission Speed 2.1 |
| Tire (rear) | Mission Speed 2.1 |
| Headset | M10 Neck |
| Handle bar | XM Speed Rise 600 |
| Stem | XM Speed |
| Saddle | XM Speed |
| Seat post | Off set |
| Pedal | XC Steel |
| Weight | 15.6 kg |