![]()
Merida Mission Speed
| Size | 16, 18, 20, 22" |
| Speed | 27 |
| Frame | MTB LRS, AL 7005 |
| Color | matt-silver/matt-black |
| Fork | SR Suntour XC Pro, 100 mm, LO |
| Rearshock | German:A! LRS SL |
| Derailleur (front) | Shimano Deore |
| Derailleur (rear) | Shimano Deore |
| Shifter | Shimano Deore |
| Brake lever | IKE Comp |
| Brake | IKE Comp Cartridge |
| Chainwheel | Shimano Deore Hollowtech |
| Bbset | Shimano UN-25 |
| Hub | Shimano Deore |
| Rim | Alex Est Pro |
| Freewheel | Shimano HG-50 |
| Tire | Maxxis Ignitor, 26 x 2,1 |
| Headset | Tange ZS22-50 |
| Bar | IKE Lite flat |
| Stem | IKE Lite |
| Saddle | IKE Comp |
| Seatpost | IKE Lite |
| Pedal | Shimano M505 |
| Weight | 12,1 kg |