![]()
Merida Mission Race
| Size | 16, 18, 20, 22" |
| Speed | 27 |
| Frame | MTB LRS HFS, AL 7005 |
| Color | red/black |
| Fork | Manitou Skareb Comp SPV, 100 mm |
| Rearshock | Manitou LRS SPV |
| Derailleur (front) | Shimano Deore XT |
| Derailleur (rear) | Shimano Deore XT M750 |
| Shifter | Shimano Deore XT M750 |
| Brake lever | Shimano Deore Disc |
| Brake | Shimano Deore Disc |
| Chainwheel | Shimano Deore XT |
| Bbset | Shimano Deore XT |
| Hub | Shimano Deore Disc |
| Rim | Mavic XM-819 UST Disc |
| Freewheel | Shimano HG-70 |
| Tire | Maxxis Ignitor, 26 x 2,1 |
| Headset | Tange ZS22-50 |
| Bar | FSA XC-280 |
| Stem | FSA FR-230 OS |
| Saddle | Fizik Nisene |
| Seatpost | FSA SL-250 |
| Pedal | Shimano M520 |
| Weight | 13,0 kg |