![]()
Merida Mission Elite
| Size | 16, 18, 20, 22" |
| Speed | 27 |
| Frame | MTB LRS HFS, AL 7005 |
| Color | dark-blue/silver |
| Fork | Manitou Skareb Elite SPV, 100 mm |
| Rearshock | Manitou LRS SPV |
| Derailleur (front) | Shimano Deore XT |
| Derailleur (rear) | Shimano Deore XT M750 |
| Shifter | Shimano Deore XT |
| Brake lever | Shimano Deore XT |
| Brake | Avid Single Digit 7 |
| Chainwheel | Shimano Deore XT |
| Bbset | Shimano Deore XT |
| Hub | DT Swiss 240S |
| Rim | DT Swiss XR 4.1 |
| Freewheel | Shimano M-760 |
| Tire | Maxxis Ignitor, 26 x 2,1 |
| Headset | Tange ZS22-50 |
| Bar | FSA XC-180 |
| Stem | FSA OS-115 C |
| Saddle | Pro Team Carbon |
| Seatpost | FSA FR-200 |
| Pedal | Shimano M540 |
| Weight | 10,5 kg |