![]()
Merida Freeway 9800
| Size | 52, 55, 58, 61 cm / 46, 50, 54 cm |
| Speed | 27 |
| Frame | Trekking, AL 7005 |
| Color | black/champagne |
| Fork | Merida True Link 4 Pro, 45 mm |
| Derailleur (front) | Shimano Deore |
| Derailleur (rear) | Shimano Deore XT M750 |
| Shifter | Shimano Deore |
| Brake lever | Shimano Deore |
| Brake | Shimano Deore |
| Chainwheel | Shimano Deore Hollowtech |
| Bbset | Shimano UN-25 |
| Hub | Shimano NX-32 / Deore |
| Rim | Alex Est Pro |
| Freewheel | Shimano HG-50 |
| Tire | Maxxis Overdrive, 700 x 40, refl. |
| Headset | TH integrated |
| Bar | IKE Lite riser bar |
| Stem | Merida Adj. A-head |
| Saddle | Selle Royal 8007 |
| Seatpost | Merida Suspension |
| Pedal | VP-120A |
| Weight | 16,2 kg |