![]()
Merida Freeway 9700
| Size | 52, 55, 58, 61 cm / 46, 50, 54 cm |
| Speed | 24 |
| Frame | Trekking, AL 7005 |
| Color | dark-blue |
| Fork | SR Suntour T890, 50 mm |
| Derailleur (front) | Shimano Nexave T301 |
| Derailleur (rear) | Shimano Deore |
| Shifter | Shimano Alivio |
| Brake lever | Shimano Alivio |
| Brake | IKE Royal Cartridge |
| Chainwheel | Shimano Nexave T300 |
| Bbset | TH Cartridge |
| Hub | Shimano NX-32 / Alivio |
| Rim | Alex Adventurer |
| Freewheel | Shimano HG-50 |
| Tire | Maxxis Overdrive, 700 x 40, refl. |
| Headset | TH integrated |
| Bar | IKE Lite riser bar |
| Stem | Merida |
| Saddle | Selle Royal 8007 |
| Seatpost | Merida Suspension |
| Pedal | VP-120A |
| Weight | 16,2 kg |