![]()
Merida Freeway 9500
| Size | 52, 55, 58, 61 cm / 46, 50, 54 cm |
| Speed | 24 |
| Frame | Trekking, AL 7005 |
| Fork | Merida 03SA, 50 mm |
| Derailleur (front) | Shimano C-series |
| Derailleur (rear) | Shimano Deore |
| Shifter | Shimano Acera-X |
| Brake lever | Shimano Acera-X |
| Brake | IKE Royal |
| Chainwheel | Shimano C-Series |
| Bbset | TH Cartridge |
| Hub | Dynamo Basta / Merida Alloy |
| Rim | Merida Alloy |
| Freewheel | Shimano HG-30 |
| Tire | CST C-1393, 700 x 40, reflex |
| Headset | TH-B52 S |
| Bar | Merida Trekking |
| Stem | Merida |
| Saddle | IKE Comfort |
| Seatpost | Merida Suspension |
| Pedal | VP-120A |
| Weight | 16,3 kg |