![]()
Merida Freeway 9300
| Size | 52, 55, 58, 61 cm / 46, 50, 54 cm |
| Speed | 21 |
| Frame | Trekking, AL 7005 |
| Fork | Merida 03SA, 50 mm |
| Derailleur (front) | Shimano Tourney |
| Derailleur (rear) | Shimano Acera-X |
| Shifter | Shimano Mega |
| Brake lever | MTR |
| Brake | MTR Alloy |
| Chainwheel | SR Suntour XCC-100 |
| Bbset | TH Cartridge |
| Hub | Dynamo Basta / MTR Alloy |
| Rim | MTR Alloy |
| Freewheel | Shimano MF-TZ07 |
| Tire | CST C-1393, 700 x 40, reflex |
| Headset | TH-B52 S |
| Bar | MTR Trekking |
| Stem | MTR |
| Saddle | IKE Comfort |
| Seatpost | MTR Suspension |
| Pedal | VP-990S |
| Weight | 16,5 kg |